To szczególne miejsce w Sokołowie Podlaskim. Aleja znajduje się na błoniach konkatedralnej parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim przy ul. Skwer Najświętszej Maryi Panny.
Powstała z inicjatywy sokołowskiego Komitetu Organizacyjnego w ramach ogólnopolskiego programu: „Katyń… ocalić od zapomnienia” i jest jedną z największych w całej Polsce. Aleja upamiętnia 40 oficerów rezerwy, służby czynnej i policjantów związanych z Ziemią Sokołowską, a pomordowanych w okresie kwiecień – maj 1940 r. w Związku Sowieckim, w Katyniu, Twerze i Charkowie.
W latach 2010 – 2011 zostały posadzone 33 Dęby Pamięci z odpowiednimi tabliczkami informacyjnymi przy każdym z nich. Dodatkowe drzewko przeznaczono dla 7 osób związanych z powiatem sokołowskim, które zostały uhonorowane dębami w innych częściach Polski. Dwa osobne dęby poświęcono Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., gdy lecieli do Smoleńska, aby oddać hołd zamordowanym rodakom.
W Sokołowie Podlaskim zostali upamiętnieni następujący oficerowie Policji Państwowej i Wojska Polskiego (stopnie podane według awansów pośmiertnych):
aspirant Jan Babecki
komisarz Kazimierz Bala
aspirant Jan Banaszek
aspirant Stefan Bańkowski
major Stanisław Cholewicki
porucznik Edward Cynkutis
aspirant Jan Deoniziak
aspirant Kazimierz Frelek
aspirant Kazimierz Górski
porucznik Marian Górski
major Henryk Grabowski
porucznik Konstanty Grabowski
kapitan Stefan Hajduk
aspirant Franciszek Jaworowski
aspirant Franciszek Kamieńczyk
aspirant Jan Karczewski
aspirant Ludwik Kazimierski
nadkomisarz Wacław Kruziewicz
aspirant Jakub Kuchta
kapitan Jan Kuźma
major Aleksander Łętkowski
kapitan Franciszek Majewski
kapitan Józef Makać
porucznik Mikołaj Malinowski
porucznik Władysław Malinowski
podpułkownik Henryk Aleksander Nartowski
aspirant Jan Podolak
porucznik Tomasz Postolko vel Postolka
kapitan Bronisław Lucjan Skibniewski
nadkomisarz Czesław Antoni Swinarski
major Stanisław Włoga
porucznik Stanisław Wyganowski
porucznik Mieczysław Wyrozębski
kapitan Jan Karol Musiał, porucznik Józef Nestorowicz, aspirant Hipolit Opałło, kapitan Eugeniusz Wojczal, porucznik Tadeusz Antoni Wichtowski, kapitan Jan Pietrzykowski
Na wspólnym dębie wymieniony został także starszy strażnik Straży Granicznej Karol Ruszczak, jeniec Kozielska, który zaginął na nieludzkiej ziemi.