Położenie

Mapa PolskiSokołów Podlaski to miasto i gmina na Nizinie Mazowiecko-Podlaskiej, siedziba powiatu sokołowskiego.

Miasto znajduje się we wschodniej części województwa mazowieckiego, 30 kilometrów na północ od Siedlec i 100 kilometrów na wschód od Warszawy. Zajmuje obszar 17,5 km² i mieszka w nim 19.257 mieszkańców.

Siedziby ościennych powiatów to Łosice, Siedlce, Węgrów, Ostrów Mazowiecka, Wysokie Mazowieckie i Siemiatycze (dwa ostatnie na terenie województwa podlaskiego). W skład powiatu sokołowskiego wchodzą miasto Sokołów Podlaski, miasto i gmina Kosów Lacki oraz gminy: Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń.

Od północy i wschodu Sokołów Podlaski otaczają duże kompleksy lasów mieszanych. Zarówno miasto, jak i cała rozległa okolica, położone są na malowniczych terenach Zielonych Płuc Polski oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w dolinie rzeki Bug. Ze względu na walory środowiska naturalnego oraz występujące unikalne gatunki fauny i flory, w bliskim sąsiedztwie Sokołowa Podlaskiego znajdują się rezerwaty przyrody oraz 795 pojedynczych drzew, objętych ochroną. Tak korzystne pod względem ekologicznym położenie naszego miasta sprzyja rozwojowi turystyki.

Mapa województwa mazowieckiegoWładze miasta, gmin i powiatu sokołowskiego upatrują w turystyce możliwości rozwoju lokalnego. Dlatego też na terenie sąsiedniej gminy Sabnie, około 5 km od Sokołowa Podlaskiego, pomiędzy miejscowościami Kupientyn i Nieciecz, zbudowany został zalew o powierzchni około 50 hektarów i głębokości przed tamą około 7 m.

W celu zachowania walorów środowiska naturalnego oraz poprawy estetyki miasta samorząd lokalny corocznie rozbudowuje infrastrukturę techniczną; powstają nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe i energetyczne, zmodernizowane nawierzchnie ulic i chodników oraz ekologiczne kotłownie.

 

Comments are closed.